top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Bulesowski

Czy warto teraz pozywać? Czy mogę przeznaczyć na to środki z subwencji?


Ruszyły terminy sądowe. Oznacza to, że Sądy rozpoczynają powoli funkcjonowanie. Widzę to po planowanych rozprawach, w czerwcu będą one normalnie rozpoznawane (ilość spraw odroczonych przez Covid-19 znacznie spadła), oczywiście z zachowaniem reguł bezpieczeństwa (maseczki na terenie budynku, dostęp do budynku sądu tylko po wylegitymowaniu oraz okazaniu powodu wejścia do budynku).


Pojawia się pytanie czy warto teraz pozywać - tj. występować do sądu przeciwko kontrahentom, którzy są nam winni pieniądze? Czy mogę na to przeznaczyć środki z subwencji?


W mojej ocenie absolutnie warto, pod warunkiem, że zrobimy to mądrze i profesjonalnie.


Oto kilka powodów/wskazówek dlaczego warto i jak prowadzić takie sprawy :


1. Przede wszystkim sprawę możemy zapłacić z otrzymanego dofinansowania, w szczególności ten rodzaj wydatków akceptowany jest jako uzasadniony wydatek z subwencji PFR (o której wcześniej pisaliśmy). Koszt opłaty sądowej to co do zasady 5% dochodzonej należności. Przeznaczamy więc 5% z subwencji aby odzyskać 100% należności. Z subwencji można też pokryć koszty profesjonalnego pełnomocnika jest to bowiem koszt odzyskiwania należności.


2. Jeżeli podstawą roszczeń jest faktura wynikająca z umowy oraz zatwierdzona przez dłużnika lub pisemna umowa jasno wskazującą na obowiązki stron można otrzymać od razu nakaz zapłaty, tj. wyrok, od którego dłużnik musi się odwołać.


3. Prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy jest większe jeżeli upomnimy się o nie szybciej.


4. Jeżeli nie udało nam się uzyskać nakazu zapłaty, można wystąpić o zabezpieczenie roszczenia (tj. zabezpieczyć pieniądze dla Was jeszcze przed wydaniem wyroku poprzez przykładowo zajęcie rachunku bankowego lub majątku ruchomego dłużnika). Po uzyskaniu zabezpieczenia dłużnik nie będzie miał możliwości gospodarowania tymi środkami.

Takie zabezpieczenie wydawane w formie postanowienia przez Sąd udaje nam się często uzyskać jako pierwszą czynność procesową, tak więc zanim sprawa się zaczyna mamy już dłużnika w garści.


5. Z doświadczenia wiem, iż profesjonalne przygotowanie pozwu pomaga w uzyskaniu ugody z kontrahentem, widzi on bowiem, że przegra sprawę i jest skory do dogadania się.


6. Jeżeli dłużnik jest już w złej kondycji finansowej tylko pierwsi wierzyciele otrzymają prawdopodobnie zapłatę – trzeba zadbać aby znaleźć się w tej grupie. Wyrok na Twoją korzyść jest tego gwarancją.

Tak więc, jeżeli otrzymałeś subwencję z PFR-u lub po prostu zastanawiasz się czy należy teraz kierować sprawy o zapłatę do sądu – odpowiadam - nie będzie dla Ciebie lepszego czasu. Sprawne napisanie pozwu pomoże Ci bardzo szybko odzyskać należności.

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page