top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Bulesowski

Możesz uwolnić się od kredytu we frankach szwajcarskich - wyjaśniamy jak to zrobić

W ostatnim okresie systematycznie rośnie liczba spraw rozstrzyganych na korzyść konsumentów (kredytobiorców) w sporach z bankami dotyczącymi kredytów zawieranych we frankach szwajcarskich.W dniu 3 października 2019 roku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał bardzo ważne orzeczenie w sprawie C-260/18 Dziubak dotyczące właśnie polskich kredytów we „frankach”, w którym wypowiedział się na korzyść frankowiczów.


W dużym skrócie Trybunał stwierdził, że mechanizm przeliczania kredytów według określonego kursu narzuconego przez bank jest nieuczciwy i nie może być skuteczny. W procesie sądowym może on zostać unieważniony.

W praktyce oznacza to, że jeżeli masz kredyt we frankach szwajcarskich możesz pozwać bank i odzyskać znaczną część pieniędzy.

Po tym orzeczeniu w sprawach sądowych w Polsce można się na nie powoływać co powoduje, iż wiele składów sędziowskich rozstrzyga na korzyść frankowiczów.


Wytaczając sprawę sądową Masz dwie drogi działania.

Możesz domagać się unieważnienia umowy co skutkuje w razie wygranej tym, iż musisz oddać do banku tylko nominalną kwotę kredytu, czyli oddajesz tyle pieniędzy ile dostałeś w złotych polskich na rachunek bankowy.

Drugą opcją jest przeliczenie kredytu tak jakby był to kredyt złotówkowy. W takim wypadku kwota kredytu do spłaty zmniejsza się znacząco, średnio o kilkadziesiąt tysięcy złotych - każda sprawa wymaga odrębnego przeliczenia.

Prowadzimy liczne sprawy frankowe i da się zauważyć, iż orzeczenia Sądów coraz częściej przychylają się do stanowiska konsumentów (kredytobiorców). Okoliczność tę potwierdza również tworzenie przez banki coraz większych rezerw finansowych na wypłaty w razie przegranych spraw sądowych.


Ze strony banków pojawiają się też propozycje ugodowe pozwalające znacznie zmniejszać zobowiązania wobec banków i jednocześnie szybciej kończyć spory sądowe.


Każda sprawa ma charakter indywidualny i wymaga dogłębnej analizy przed jej wytoczeniem.


Zapraszamy do bezpłatnej konsultacji i przesłanie nam umowy kredytowej na maila kancelaria@kb-adwokaci.pl


Przeanalizujemy umowę i prześlemy Ci rekomendacje działań drogą elektroniczną.

82 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page