top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Bulesowski

W dniu 25 marca 2021 znikną wszystkie wątpliwości w sprawach frankowych

Pojawiła się bardzo ważna informacja dla wszystkich osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich.


Sąd Najwyższy rozstrzygnie wszystkie wątpliwości interpretacyjne w sprawach frankowych w dniu 25 marca 2021 roku.
Prezes Sądu Najwyższego zwrócił się do pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie podstawowych problemów w sprawach frankowych i zadał 6 pytań.

Co to oznacza w praktyce dla zwykłych kredytobiorców?


Mianowicie to, że Sąd Najwyższy odpowiadając na pytania powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i wyznaczyć innym sądom wiążącą dla nich interpretację podstawowych problemów w sprawach frankowych. W konsekwencji po tej interpretacji Sądy powinny ją stosować a wszelkie wątpliwości w sprawach powinny zniknąć co znacznie uprości postępowania sądowe w tych sprawach.


Pytania dotyczą kwestii podstawowej dla kredytobiorców a mianowicie:

- Czy Sąd w przypadku stwierdzenia nieważności części umowy (dotyczącej przeliczania waluty) może w ogóle zastąpić ją przelicznikiem na polskie złotówki czy też umowa zawsze jest nieważna? W skrócie czy Sąd ma orzekać zawsze nieważność umowy czy są jakieś wyjątki?

- Jeżeli Sąd stwierdzi, że można zastępować te klauzule jak należy przeliczać taki kredyt? W skrócie w oparciu o jakie kryteria i jaką walutę kredyt ma być przeliczany jeżeli Sąd twierdzi, że cała umowa nie jest nieważna.


Co również bardzo istotne pytania dotyczą również wzajemnych roszczeń banków, które pojawiają się podczas procesów tj.:

- Jak liczyć termin przedawnienia roszczeń banków? (Jeżeli termin ten jest liczony od dnia zawarcia umowy w znacznej większości przypadków roszczenie banków będzie przedawnione) Czy banki mają prawo do zgłaszania roszczeń o korzystanie z ich kapitału w razie gdyby umowa była unieważniona? (Banki często straszą takim roszczeniem, chodzi o to, że w momencie kiedy dostaliśmy kredyt dysponowaliśmy pieniędzmi przekazanymi nam przez bank skoro finalnie umowa jest unieważniana banki twierdzą, że należy im się wynagrodzenie za to, że mogliśmy korzystać z ich kapitału. Moim zdaniem jest to roszczenie całkowicie bezzasadne).


Sąd zajmie się tą sprawą w dniu 25 marca 2021 r. o godz. 10.00.


Podsumowując

Sąd Najwyższy w marcu rozstrzygnie na przyszłość czy umowy kredytowe we frankach są nieważne i jakie realne roszczenia mają kredytobiorcy.

Dodatkowo Sąd rozstrzygnie czy bank ma jakiekolwiek roszczenia wobec kredytobiorców oraz czy są one przedawnione.


Czekamy z niecierpliwością.


Poniżej link do oficjalnej publikacji Sądu Najwyższego:http://www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Wydarzenia.aspx?ItemSID=725-0dc69815-3ade-42fa-bbb8-549c3c6969c5&ListName=Wydarzenia&fbclid=IwAR0iDphL4UnwxDhYffuoU4bqA81amatSqZd33OSDzvlVhjM067AShLplmAQ

88 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page