top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Bulesowski

Przeliczenie kredytu na złotówki i ugoda w sprawach frankowych

W ramach omówienia tematów spraw frankowych została nam jeszcze jedna kwestia o którą często pytają klienci - mianowicie Panie Mecenasie, co jak kredyt nie zostanie unieważniony, czy mamy jakieś inne opcje?

Jak wcześniej wspominałem taką opcją jest roszczenie o przeliczenie kredytu tak jak byłby to kredyt złotowy.

Warto podkreślić, iż jest to roszczenie alternatywne do żądania unieważnienia umowy. Oznacza to, że możemy wystąpić o unieważnienie umowy i obok tego w drugiej kolejności o przeliczenie kredytu gdyby sąd nie uznał roszczenia o unieważnienie. Wymagane jest tutaj odpowiednie wskazanie tych roszczeń w pozwie i konieczna jest tutaj pomoc fachowego pełnomocnika. Możemy też wystąpić od razu o przeliczenie kredytu na złotowy.

Kluczowe przy podejmowaniu decyzji jest dokonanie przeliczenia takiego kredytu, jako osoba składająca pozew jesteśmy do tego zobligowani. Takiego przeliczenia dokonujemy przed jego złożeniem, na nas spoczywa bowiem obowiązek udowodnienia wysokości kredytu po przeliczeniu. W razie uznania takiego roszczenia jesteśmy zobowiązani do spłaty kredytu po jego przeliczeniu na złotówki, sama umowa z bankiem pozostaje zaś w mocy. Tak więc w razie wygrania sprawy spłacamy kredyt w innej niższej wysokości.


Ważną kwestią do poruszenia jest też możliwość zawarcia ugody w sprawie o co też pytają klienci. Coraz częściej przy prowadzonych przez nas sprawach po złożeniu pozwu już na wczesnym etapie postępowania pojawia się możliwość zawarcia z bankiem ugody, często z propozycją występują same banki. Oczywiście każda sprawa jest indywidualna jednak częścią wspólną propozycji jest wola banków do dokonania przeliczenia kredytów na złotówkowe i zmniejszenie wysokości rat. W ramach rozmów ugodowych możemy negocjować z bankiem konkretne warunki zakończenia sprawy. Istotne jest aby ustalić wszystkie szczegóły w dokumencie ugody sądowej. Zawarcie ugody przed Sądem kończy spór gdyż ma ona moc wyroku. Z dostępnych informacji wynika, że banki zwiększają rezerwy na koszty związane ze sprawami frankowymi co oznacza, że prawdopodobny jest wzrost liczby propozycji ugodowych w sprawach. Aby jednak mieć szansę na zawarcie takiej ugody konieczne jest wystąpienie z roszczeniami do banku i najczęściej złożenie pozwu.
71 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page